Az oldalon 12 város közül választhat.
Thaiföldön egyik legfontosabb gesztus, amit tehetünk, az a mosolygás. A thai emberek számára természetes, hogy sokat mosolyognak, és ez az idegennek akkor is kellemes látvány, ha a mosolyok mögött nincs automatikusan elégedettség, boldogság, jóindulat.
A külföldiektől nem várják el, hogy a thai hagyomány szerint a tenyereket egymáshoz illesztve, meghajolva (wai a neve ennek a mozdulatsornak) üdvözöljenek másokat. Az udvarias meghajlással már elismerést kiváltó gesztust tehetünk. Különösen adjuk meg a tiszteletet az idősebbeknek, mert ez a thai társadalomban alapvető elvárás.
A turista természetesen érezheti magát felbosszantva ezért-azért, de fontos tudni, hogy semmi értelme ordibálni, hisztizni, fenyegetőzni, mert ezzel ott nem lehet célt elérni. Főleg nem szabad utcán, sok ember előtt nyilvánosan kimutatni haragunkat. A thai emberek az ilyesmire nem úgy reagálnak, mint nálunk. Ha kiabálunk egy helyi lakosra, akkor az a megszégyenülésre nem megalázkodva, meghunyászkodással reagál, hanem akár kiszámíthatatlan agresszióval is.
A fej Thaiföldön szent testrész. Soha ne érintsük meg egy idegen ember fejét. Még haverkodásból se csapkodjuk tarkóját, mert ez nagyon nem helyénvaló náluk.
A lábfej és főleg a talp náluk tisztátlan testrész. Lábfejünkkel ne mutogassunk semmi felé, ne rakjuk úgy keresztbe a lábunkat, hogy a talpunkat fordítjuk így mások felé.
Vendégség esetén a ház, avagy a lakás előtt hagyjuk a cipőnket, amit ők automatikusan rossz szagúnak tekintenek. Ha templomba vagy masszázsos helyre készülünk belépni, hagyjuk magunk mögött, a bejáratnál a lábbelit.
Dacára annak, hogy bőven látunk ledérséget a bangkoki vagy pattayai vigalmi negyedekben, alapjában véve a bangkokiak nagyon is konzervatívak, bár persze kevésbé, mint a vidékiek. A ,,piros lámpás” zónákon kívül, a mindennapi életben nem jellemző, hogy thai párok az utcákon, a tömegközlekedési eszközökön nyilvánosan csókolózzanak, ölelkezzenek. Sok tájékozatlan külföldi (farang) a könnyűvérű thai lányok sokasága miatt azt hiszi, hogy nyugodtan bizalmaskodhat ,,civil” thai lányokkal, hölgyekkel. Lehet, hogy nincs ilyen esetben durva válasz, de ez csupán a thai lány zavarával és udvariasságával magyarázható.
Ami az öltözködést illeti, ne tekintsük Bangkokot illetve más városokat nyaraló helynek, azaz ne mászkáljunk az utcán atlétatrikóban, fürdőruhában, vagy akár túlságosan is lengén. A thaiok elég udvariasak ahhoz, hogy ne szólják meg a beach-es öltözékű külföldit, de bizonyosan rosszallják. A lányok, nők lehetőleg ne viseljenek falatnyi topokat, miniszoknyákat. Ugyancsak rossz fényt vet a külföldire, ha ruhája piszkos, gyűrött, vagy ordenáré módon izzadt. Persze a bangkoki fiatalok egy része lezseren viszonyul az ilyesmikhez, de a középkorúaknak, idősebbeknek jellemzően nem tetszik az ilyesmi. Ne csodálkozzunk, ha valamilyen kérésünket azért nem teljesítik, mert nem tartanak minket tiszteletre méltónak.
A templomok – mint pl. a Wat Phra Kaew és a Wat Rachabophit – szigorú öltözködési előírásokat szabnak meg a látogatóknak. Az alapszabály nők és férfiakra egyaránt vonatkozóan, hogy olyan felsőruházatunk legyen, ami takarja a vállat, és olyan nadrág, vagy szoknya legyen, ami minimum a térdet takarja. Lábbelivel egyáltalán nem szabad bemenni a templomokba. A szerzeteseket tilos megérinteni. A vallási szobrokhoz sem szabad hozzáérni. Általános szabály szerint kövessük a thai látogatók viselkedését.
Bárhol is vagyunk Thaiföldön, soha ne fényképezzünk le számunkra ismeretlen embereket az engedélyük nélkül. Bár ez a szabály mindenhol érvényes, nem csak Thaiföldön.
Külföldi látogatókra is érvényes az, hogy a parkokban, mozikban, metróállomáson, akár piacon, szóval a közterületeken meg kell állnunk, fel kell állnunk, ha a thai himnusz, vagy thai királyt dicsőítő dal megszólal. A zene beazonosítása könnyű, hiszen jól látható, hogy a thaiok vigyázzban állnak.
A tömegközlekedési eszközökön külföldi turistaként mutassuk meg, hogy az illem szerint tudunk viselkedni, azaz adjuk át az ülőhelyet az idősebbeknek, a terhes mamáknak, és ne tolakodjunk tahó módon.
Thaiföldön nem kötelező a borravalózás bármely szolgáltatásról is legyen szó. Azért a taxisofőrök, idegenvezetők, londinerek, masszőzök elvárnak némi borravalót, no nem olyan sokat, mint amit az amerikaiak szoktak adni odahaza. A nagyobb bangkoki éttermekben hozzácsapnak tíz százalékot a számlához. Az utcai kifőzdéknél elég 10-20 bahttal kiegészíteni az összeget. Persze ha valami nagyon egyszerű, olcsó leves eszünk, ott a borravalót nem várják el.
A magyar állampolgárok számára a turista célú beutazás 2011 óta 30 napig mentes a vízumkötelezettség alól. Ennek ellenére számos tudnivalóra és buktatóra szeretnénk felhívni a figyelmet – különösen hosszabb távú thaiföldi látogatások vagy üzleti jellegű utazások esetében. Ha az utazó nem légi határátkelőhelyen érkezik az országba, akkor vízummentessége 15 napra korlátozódik.
Az útlevél érvényességének ellenőrzése
Az útlevelünk érvényességi dátumát minden thaiföldi beutazás előtt ellenőrizzük! Ezzel elkerülhető, hogy a bangkoki repülőtérre érkezve kellemetlen drámában legyen részünk az ellenőrzőpontnál. Útlevelünknek a tervezett beutazástól számított 6 hónapig kell érvényesnek lennie. Noha gyakori, hogy a reptéri személyzet nem foglalkozik túlzottan a dátummal, azért előfordulhatnak esetek, amikor szigorúan ellenőrzik.
A vízummentes időszak meghosszabbítása
Thaiföld ezidáig 48 ország állampolgáraira terjesztette ki a 30 nappal meghosszabbítható vízummentességet, többek között hazánkra is – ez a hosszabbítás azonban nincs ingyen. A vízummentesség meghosszabbítását azok az állampolgárok vehetik igénybe, akik eleve vízummentesen érkeztek az országba és 30 napot töltöttek ott, ezt további 30 nappal hosszabbíthatják meg (a lejárattól számítva).
A hosszabbítás megfelelő indoklással egy alkalommal vehető igénybe és körülbelül 1900 bahtba, vagyis kb. 15500 forintba kerül. Ha valamilyen oknál fogva nem fogadják el a hosszabbítási kérelmet, akkor a kérelmezőnek az eredeti vízummentességi idő (30 nap) lejártát követően 7 nappal el kell hagynia az országot. A hosszabbítási kérelmet a thaiföldi Bevándorlási Hivatal bangkoki központjában lehet kérvényezni.
Bangkok Immigration Bureau – Immigration Division
Területi irodáiban szintén lehet ügyeket intézni (ezek címei és telefonszámai a Bevándorlási Hivatal honlapján megtalálhatók).
Mire van szükség a vízummentesség meghosszabbításához?
A hosszabbításhoz személyes megjelenés, útlevél és annak másolata, 4×6 cm-es fénykép és 1.900 THB eljárási díj szükséges. A hosszabbítás lejártát követően a tartózkodás újbóli meghosszabbítására nincs lehetőség, az országot ekkor el kell hagyni.
Nem turista célú, illetve 30 napot meghaladó beutazások
A vízummentességet továbbra sem veheti igénybe a nem turista célú beutazó, illetve a 30 napot meghaladó tartózkodás. Magyarországról Thaiföldre történő beutazás esetén vízum igényelhető a Thaiföldi Királyság budapesti nagykövetségén. A nagykövetség 1x, 2x vagy 3x belépéses turista vízumot állít ki. Ezeknek a díja a következő:
A vízumdíjat még leadás előtt valamelyik MKB bankfiókban kell befizetni a nagykövetség bankszámlájára.
Vízummentes tartózkodás vagy vízumigénylés?
Felmerülhet a kérdés, hogy a 30 napot meghaladó tartózkodás esetén a vízummentesség vagy az igényelt vízum a jobb választás. A 60 napos turista vízum előnye a 30+30 napos meghosszabbított vízummentes tartózkodással szemben, hogy nem igényel helyben utánajárást (kényelmesebb itthonról intézni a vízumot), olcsóbb az igénylése és tervezhetővé teszi a hazautat (a vízummentesség hosszabbításának megadása egyedi esetekben nem vehető biztosra).
A thaiföldi vízum igénylése
Vízumért folyamodni hétfőtől péntekig 9-12 óra között lehet (a thai ünnepnapokról – mikor zárva vannak – a követség honlapján tájékozódhat): Royal Thai Embassy Budapest, 1025 Verecke u. 79. Tel: (36/1) 438-4026.
A thaiföldi beutazás általános feltételei
A thaiföldi beutazás általános feltételeiről, valamint a vízumeljárás aktuális díjairól a Thaiföldi Királyság Külügyminisztériumának honlapján lehet részletesebben tájékozódni. Konkrét ügyekben tanácsos megkeresni a Thaiföldi Királyság Budapesti Nagykövetségét. Thaiföldre történő belépéskor mindenki győződjön meg arról, hogy az útlevélkezelő elhelyezte-e a beléptető pecsétet az útlevelében, ezt ugyanis az országból való távozáskor az illetékes hatóság ellenőrzi. A beléptető pecsét hiányában az utast (annak ellenére, hogy a mulasztást a thai hatóságok követték el) idegenrendészeti őrizetbe vehetik, és bírósági eljárást követően kitoloncolhatják az országból. A beléptető pecséten szereplő dátum határozza meg, hogy az utas meddig tartózkodhat jogszerűen Thaiföldön.
A thaiföldi idegenrendészeti szervek kőkemény szigorral járnak el a Thaiföldön jogszerűtlenül tartózkodó külföldi állampolgárokkal szemben. A büntetés pénzbírság és kiutasítás, a hazautazás (repülőjegy) költségeit pedig a külföldi állampolgárnak kell fedeznie. Fizetésképtelenség esetén a büntetést börtönben kell lehúzni. Amennyiben a külföldi állampolgár nem rendelkezik érvényes repülőjeggyel, mindaddig idegenrendészeti őrizetben marad, amíg saját maga vagy hozzátartozói megveszik számára a hazaútra szóló jegyet. A magyar külügyminisztérium felhívja a magyar állampolgárok figyelmét, hogy tartózkodásuk, vízumuk meghosszabbításakor kizárólag az illetékes thaiföldi idegenrendészeti szervekhez forduljanak (Royal Thai Immigration Bureau).
Miért érdemes regisztrálnia?